Tribute to Kurt Gödel 2020 – pozvánka

Vážené studentky, vážení studenti,

dovoluji si Vás pozvat na konferenci Tribute to Kurt Gödel 2020, která se uskuteční 13. až 15. ledna 2020 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a Masarykovy univerzity.

Konference věnovaná osobnosti tohoto světově uznávaného matematika a logika navazuje na křest uličky Kurta Gödela, ke kterému došlo koncem srpna. Inspirativní dílo slavného brněnského rodáka rozebere na výjimečné konferenci několik desítek odborníků z celé Evropy. Podrobnější program konference najdete v příloze nebo na stránkách https://www.physics.muni.cz/~godel/tribute2020/

Vstup na konferenci pro posluchače je zdarma. Pouze je nezbytné se registrovat na uvedených www stránkách.

Konferenci pořádá Hvězdárna a planetárium Brno spolu se Společností Kurta Gödela v Brně a Masarykovou univerzitou. Záštitu převzali (v abecedním pořadí): Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity v Brně, Jaroslav Kubera, předseda Senátu České republiky, Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, Petr Štěpánek, rektor Vysokého učení technického v Brně a Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna. Konference je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.

Na seznamu přednášejících je například profesor Matthias Baaz z Vídeňské univerzity, jenž je i místopředsedou Kurt Gödel Society sídlící ve Vídni. Specializuje se na matematickou logiku a teoretickou informatiku, zejména teorii důkazů, teorii formálních jazyků, Hilbertův epsilon-počet a vícehodnotovou logiku. Svou návštěvou nás poctí i profesor Albert Visser, který vystudoval aplikovanou matematiku na holandské univerzitě v Twente, byl docentem např. na Stanfordově univerzitě a nyní je profesorem logiky, filosofie matematiky a epistemologie na Utrechtské univerzitě.

Opomenout nesmíme ani docenta Curtise Frankse z Notredamské university v USA, jenž se specializuje na historii a filozofii logiky, teorii důkazu a filozofii matematiky. Mezinárodního věhlasu dosáhli i další zvaní řečníci, profesor a nositel Ceny Neuron Pavel Pudlák z pražského Matematického ústavu AV ČR, který se zabývá matematickou logikou a teorií složitosti a profesor Jiří Rosický z brněnské Masarykovy univerzity, jehož vědecké práce spadají do teorie množin, matematické logiky a diskrétní matematiky.

Součástí konference bude udělení Ceny Kurta Gödela vynikající osobnosti, která přispěla k rozvoji odkazu a k popularizaci díla Kurta Gödela v jeho rodném městě i ve světě. Cenu uděluje Společnost Kurta Gödela v Brně. Prvním laureátem ceny se stane in memoriam matematik a filosof Petr Vopěnka za celoživotní dílo v oblastech matematické logiky, klasické i alternativní teorie množin a filosofie a dějin matematiky.

Mezinárodní konference Tribute to Kurt Gödel 2020 se uskuteční 13. až 15. ledna 2020 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a Masarykovy univerzity. Je určena především odborníkům, ale ani laická veřejnost nepřijde zkrátka. Ve stejné době spatří světlo logického světa mapa Kurt@BRNO#vy, která bude hravým průvodcem po stopách Kurta Gödela v jeho rodném městě. Její součástí budou logické paradoxy i nejrůznější hříčky.
Těším se na setkání s Vámi.

Program akce

Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace
Kraví hora 2, 616 00 Brno
telefon +420 541 321 287